Beyin Sarsıntısı

Beyin Sarsıntısı

Beyin sarsıntısı, beynin olağan işleyişini değiştiren travmatik beyin yaralanması olarak tanımlanabilir. Bu etkiler genellikle geçici olur. Konsantrasyon sorunları, baş ağrısı, denge ve koordinasyon sorunları, yargı ve hafızayla ilgili sorunlar beyin sarsıntısı sonrası görülebilir.

Beyin sarsıntısı en fazla başa alınan darbelerden sonra ortaya çıksa da, başla birlikte üst vücut kısmının şiddetli sarsılması sonrasında da olabilir. Bu tür sarsılmalar sonrasında kişide bilinç kaybı meydana gelebilir. Ancak genellikle beyin sarsıntısı olmaz. İnsanlar bu nedenle beyin sarsıntısı geçirdiklerinde bunun farkına varamazlar. Özellikle futbol gibi diğer kişilerle temas halinde olunan aktiviteler yapıldığında beyin sarsıntısı yaygın olarak görülebilir. Her beyin sarsıntısında beyin belirli ölçüde hasar alır. Bunun tam olarak iyileşmesi için hem dinlenme, hem de zaman gerekir. Toplumda rastlanan beyin sarsıntılarının pek çoğu hafif derecededir. Bu nedenle kişilerin iyileşmesi tam olarak gerçekleşebilir.

Beyin sarsıntısı sebepleri

Beyin jelatin yoğunluğunda olur. Gündelik yaşamda olan çarpmalarda, sarsıntılarda kafatası içindeki beyin omurilik sıvısı adeta yastık işlevi görür. Üst vücuda başa ve boyna gelen sert bir darbe, kafatası iç duvarında güçlü bir şekilde ileri geri kayma yapar. Araba kazası gibi şiddetli olaylarda başın hızlanması ve yavaşlaması sonucunda beyin yaralanması da olabilir.

Bu tür yaralanmalar genellikle bir süre beyin işlevini etkiler. Bu beyin sarsıntısı belirtilerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Beyin hasarı ayrıca beyinde ve çevresinde kanamaya yol açabilir. Olayın ardından ya da bir süre sonra uzun süreli sersemlik hali, kafa karışıklığı gibi semptomlarda ortaya çıkabilir. Beyinde ölümcül kanamalar olabilir. Bu nedenle beyin hasar geçiren kişilerin zaman kaybetmeden görüntülenmesi, belirtilerin durumuna göre acil yardım alması önemlidir.

Beyin sarsıntısı belirtileri

Beyin sarsıntısı belirtileri hafif derecede olabilir ve bu yüzden hemen etkisini göstermeyebilir. Bu belirtiler bazen günlerce ve haftalarca sürebilir. Bazı hallerde daha uzun sürdüğü de görülebilir. Travmatik beyin yaralanması, sarsıntı sonrasında en sık görülen belirtiler arasında amnezi, baş ağrısı ve kafa karışıklığı olması yer alır. Daha önce bilinç kaybının olduğu ya da olmadığı amnezi çoğu zaman beyin sarsıntısına yol açan darbeden dolayı hafıza kaybıyla birlikte olur. Beyin sarsıntısı sonrası görülen en yaygın belirtiler ise;
 • Başta baskı hissi ya da baş ağrısı
 • Kafa karışıklığı olması ya da sisteymiş gibi hissedilmesi
 • Geçici bilinç kaybı
 • Travmatik olayı perdeleyen amnezi
 • Yıldız görme, baş dödnmesi
 • Bulantı ve kusma
 • Kulak çınlaması
 • Yorgunluk
 • Geveleyerek konuşma
Beyin hasarlarında bazı belirtiler hemen görülürken, bazıları ertelenerek saatler günler sonrasında da ortaya çıkabilir. Bunlar arasında;
 • Işığa ve sese duyarlılık
 • Hafıza ve konsantrasyon kaybı
 • Kişilik değişimleri ve sinirlilik hali
 • Uyku sorunları
 • Tat ve koku alma bozuklukları
 • Depresyon ve psikolojik uyum sorunları yaşanması
Küçük çocuklarda baş travmaları daha yaygın görülmektedir. Fakat beyin sarsıntısının yeni yürüyen çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde fark edilmesi biraz güç olabilir. Bunun nedeni hissettiklerini tam olarak ifade edememelerinden kaynaklanır. Bu yüzden beyin sarsıntısının çocuklardaki sözsüz belirtilerine dikkat edilmelidir.
 • Huysuzluk ve sinirlilik
 • Kolay yorulma, uyuşukluk hali
 • Sevdikleri oyuncaklara ilgisiz olmaları
 • Uyku ve yemek düzenlerinde değişme
 • Sallantılı yürüme, denge kaybı olması
Baş yaralanması geçiren çocuklarda ve yetişkinlerde gecikmeden doktorla görüşülmelidir. Acil yardım gerekli olmasa bile başa darbe için tavsiye almak için doktorunuzu aramalısınız. Çocuğun uyanık olması ve tepki vermesi halinde hafif bir beyin sarsıntısı geçiriyor olması muhtemeldir. Bu ileri test yapılmasını gerektirmez. Çocuk uyumak istiyorsa uyumasına izin verebilirsiniz. Ancak endişe veren gelişmeler olursa acilen yardım almalısınız. Bu acil belirtiler arasında giderek kötüleşen baş ağrısı, kusma, kafa karışıklığı, davranış değişimi, konuşma bozukluğu, sendeleyerek yürüme, burun ya da kulaktan sıvı gelmesi, görme sorunları, nefes problemleri sayılabilir. Bir yaşın altındaki bebeklerde ise bir dakikayı geçen bilinç kaybı, nöbet, tekrarlayan kusma, fiziksel ve zihinsel koordinasyon bozukluğu, giderek kötüleşen belirtiler oluyorsa acil yardım alınmalıdır.

Beyin sarsıntısı risk faktörleri

Beyin sarsıntısı riskini arttıran faktörler arasında futbol gibi temas gerektiren riskli sportif aktivitelerle uğraşmak, savaşa giren asker olmak, motorlu araç çarpışmasında olmak, fiziksel istismara uğramak, daha önceden beyin sarsıntısı geçirmiş olmak, yaşlılarda ve çocuklarda düşme sayılabilir.

Beyin sarsıntısı komplikasyonları

Beyin sarsıntısı sonrası gelişebilecek bazı komplikasyonlar vardır. Bunlardan biri epilepsi rahatsızlığıdır. Beyin sarsıntısı geçirenlerde ilk 5 yılda epilepsi gelişme riski diğer kişilere göre 2 kat artar. Yaşamlarında birden fazla beyin sarsıntısı geçiren kişilerde işlevsel yeteneği kısıtlayıcı ve ilerleyici özellikte bilişsel bozukluklar ortaya çıkabilir. 

Bunların dışında ilk beyin sarsıntısını geçiren kişilerde bunun etkisi geçmeden ikinci bir beyin sarsıntısı ortaya çıkabilir. Bu durum ikinci darbe sendromu olarak tanımlanır. Kişilerde ölümcül risk taşıyan hızlı beyin şişmesine neden olabilir. Beyin sarsıntısı sonrası beyin kimyasallarının seviyesinde değişim olur. Bunların eski haline dönüşü dengenin sağlanması bir hafta kadar sürer. Ancak sarsıntı sonrası iyileşme farklı sürede olabilir. Özellikle sporcuların beyin sarsıntısı sonrası belirtiler sürerken yeniden spor yapmaması çok önemlidir.

Beyin sarsıntısı tanısı nasıl konur?

Üst vücudunuza, başınıza, boynunuza bir darbe aldığınızda baş dönmesi, baş ağrısı bilinç kaybı, bulantı gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa bunlar beyin sarsıntı geçirdiğinize işarettir. Bunların ortaya çıkışı saatleri, günleri bulabilir. Bunun ciddi bir yaralanma olup olmadığını anlamak, kafatasında şişme ya da kanama olup olmadığını belirlemek için beyin görüntülemesi yapılması gerekebilir. Doktorunuz bunun için önce nörolojik bir muayene yapacaktır. Yaralanma hakkında çeşitli sorular sorarak muayenenizi yapar. Muayenede duyma ve görme duyularınız, konsantrasyon ve hafızanız, güç, denge, koordinasyon ve refleksleriniz değerlendirilir.

Daha sonra BT taramasından geçirilerek beynin yaralanma sonrası hali değerlendirilir. Çekilen çoklu BT röntgenleri bir arada değerlendirilerek, beynin ve kafatasının iki boyutlu görüntülerine bakılır. Bu tarama 10 dakika kadar sürer. Ancak her beyin sarsıntısından sonra görüntüleme tetkiki yapılmasına gerek duyulmaz. Şayet düştüğünüze yer 1 metre yüksekliğinde olursa, yaşı ilerlemiş biriyseniz, araba çarptıysa, araçtan fırladıysanız, kazadan sonra yarım saat kadar olayı hatırlamıyorsanız, bilinciniz yerine gelince yeni bilgileri öğrenmede zorluk yaşıyorsanız, birkaç defa kustuysanız, kafa ve boynunuzda kesikler varsa mutlaka görüntüleme tetkikinin yapılması gerekir.

Beyin sarsıntısı geçiren kişiler hastanede gözlem amaçlı bir gece tutulabilir. Eğer evde gözlem yapılacaksa hastanın yanında biri olmalı ve sürekli hastayı kontrol etmelidir. Hasta uyuduğunda bile periyodik olarak uyandırılarak bilinci kontrol edilmelidir.

Beyin sarsıntısı tedavisi nasıl yapılır?

Beyin sarsıntısı sonrası iyileşmeyi hızlandıracak en iyi yöntem dinlenmektir. Uzmanlar hastalara fiziksel ve zihinsel dinlenmeyi tavsiye ederler. Zihinsel dinlenme beynin zorlanmaması demektir. Bu dönemde bilgisayar oyunu, televizyon izleme gibi etkinliklerden uzak kalınmalıdır. Öğrenciler içinde ödevler bir süre ertelenmelidir.

Baş ağrısı için aspirin, iburufen gibi ağrı kesiciler yerine asetaminofen kullanılmalıdır. Çünkü diğerleri kanama riskini gündeme getirebilir. Spor yapanlar erken dönemde yeniden spor yapmaya başlamamalıdır. Bu ölümcül sonuçları olan potansiyel beyin yaralanmasına neden olabilir. Ayrıca beyin sarsıntısı belirtileri tam olarak geçmeden zorlu etkinlikler yapılmamalıdır. Özellikle çocuklarda buna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra beyin sarsıntısı geçirmemek için baştan önlem almanın en etkili korunma yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Beyin sarsıntısının beyne zarar verdiğini aklınızdan çıkarmayın.
Son Güncelleme : 05.11.2018 14:06:34
Beyin Sarsıntısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Beyin Sarsıntısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Beyin Sarsıntısı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Beyin Ödemi
Beyin Ödemi
Beyin ödemi, beyin hücreleri arasında sıvı toplanması veya beyin ödemi su ve sodyum içinde ki artma sebebiyle beyin hacminin büyümesi olarak da ifade edilebilir. Hastalık ile ilgili belirti çok azdır ya da yoktur denilebilir. Fakat durum ciddileştiği...
4 Evre Beyin Tümörü
4 Evre Beyin Tümörü
4. Evre beyin tümörü: Beyin tümörü kafatası içerisinde bulunan beyinde hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşmasıdır. Beyinde anormal ve hızlı bir şekilde büyüyen tümör kişide beyin tümörü veya beyin kanseri olarak adlandırılan v...
Beyinde Leke
Beyinde Leke
Beyinde leke, genellikle beyaz renk olarak karşımıza çıkan bir durumdur. Günümüzde gittikçe görülme sıklığı daha da artan bu rahatsızlık, özellikle yaşlılarda meydana gelen bir durumdur. Ortaya çıktığı andan itibaren yavaş yavaş insanlarda ciddi raha...
Beyin Küçülmesi
Beyin Küçülmesi
Beyin küçülmesi, sadece ülkemizde değil dünyada sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikler yaşı ilerlemiş olan ve yaşlı grubuna giren insanlarda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Beyim küçülmesi, aslında birçok zaman hastalık olarak karşımıza çıkmaktadı...
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Beyin ameliyatı sonrası ödem, Deri ve diğer dokular arasında hücrelerin fazla su tutması neticesinde oluşan şişliklere ödem denilir. Ameliyat sonrasında oluşan ödem,vücudun gösterdiği dışa dönük bir belirtisidir. Bu ödemlerin olma nedenleri beslenme ...
Beyinde Kireçlenme
Beyinde Kireçlenme
Beyinde kireçlenme, özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Yaşlı insanlarda son derece yaygın bir şekilde meydana gelen bu durum birçok kişide gizliden gizliye vardır. Fakat bazı insanlarda meydana gelen beyin kireçlenme...
Beyin Tümörü Evreleri
Beyin Tümörü Evreleri
Beyin tümörü evreleri: kişinin yaşam sürecini ve tedavisini belirlemektedir. Beyin tümörü kafatası içerisinde fakat beyin dokusu dışında gelişen tümörlerdir. Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek kafatasına baskı yapmaktadır. Beyin tümörleri ...
Beyinde Kan Pıhtılaşması
Beyinde Kan Pıhtılaşması
Beyinde Kan Pıhtılaşması; Herhangi bir sebeple kan çıkışı meydana geldikten daha sonra kan akışını engellemek kan kaybını önleyebilmek için meydana gelen jel biçimindeki kan peltesidir. Bu işlem normalde vücudun sigortasıdır; fakat, beyinde kan p...
Beyin Omurilik Sıvısı Akması
Beyin Omurilik Sıvısı Akması
Beyin omurilik sıvısı akması, insanlarda özellikle çocukluk dönemleri olmak üzere her yaşta görülebilecek bir durumdur. Tıbbi olarak bu durum farklı şekillerde isimlendirilmiştir. Bu isimlerden en çok kullanılanı ise "Hidrosefali" dir. Hidrosefali di...
Hipoksik Beyin
Hipoksik Beyin
Hipoksik beyin; Beynin normal olan fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için sürekli olarak ihtiyaç duyduğu oksijenin yokluğu durumlarında meydana gelir. Hipoksik beyin, kişide oksijenin kısmen yokluğunu ifade etmektedir. Kişilerde oksijenin yoksunlu...
Beyin Kanaması Ameliyatı
Beyin Kanaması Ameliyatı
Beyin kanaması ameliyatı, beyin kanaması ameliyatı konusuna başlamadan önce, tıbbi açıdan beyin kanamasının tanımı ile başlayalım konumuza. Beyin kanaması, beyni besleyen damarların birisinden veya birkaç tanesinden çeşitli sebeplerden dolayı kanın d...
Doğuştan Beyinde Kist
Doğuştan Beyinde Kist
Doğuştan beyinde kist, Beyin ve omuriliğin çevresinde bulunan bir zar bulunmaktadır. Bulunan bu zara mikroskop altında bakıldığı takdirde örümcek ağına benzer bir görüntü görülür. Bundan dolayı buradaki zara araknoid yani doğuştan beyinde kist adı ve...

 

Beyin Ödemi
4 Evre Beyin Tümörü
Beyinde Leke
Beyin Küçülmesi
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Beyinde Kireçlenme
Beyin Tümörü Evreleri
Beyinde Kan Pıhtılaşması
Beyin Omurilik Sıvısı Akması
Hipoksik Beyin
Beyin Kanaması Ameliyatı
Doğuştan Beyinde Kist
Beyin Sapının Görevleri
Beyinde Damar Genişlemesi
Beyin Lobları
Beyin Ameliyatı Sonrası
Düşme Sonucu Beyin Kanaması
Bebeklerde Beyinde Kist
Beyinde Sıvı Birikmesi
Çocuklarda Beyin Kanaması
Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm
Beyinde Kitle Ameliyatı
Beyinde Lezyon
Beyin Zonklaması
Beyin Baloncuk Ameliyatı
Beyin Tümörü Ameliyatı
Beyin İlaçları
Beyinde Kitle
Beyin Sapı Ameliyatı
Beyinde Baloncuk
Popüler İçerik
Beyin Sapının Görevleri
Beyin Sapının Görevleri
Beyin Sapının Görevleri, Beynin alt kısmında bulunan, kafa sinirleri yolu ile boyun ve yüzün motor ve duyusal hareketlerini sağlayan yeridir. Beyin sa...
Beyinde Damar Genişlemesi
Beyinde Damar Genişlemesi
Beyinde Damar Genişlemesi, kişide birden bire meydana gelen şiddetli bir baş ağrısıyla kendini gösteren bir rahatsızlık olmasının yanı sıra halk tara...
Beyin Lobları
Beyin Lobları
Beyin lobları,Vücudumuzda yer alan sinir sistemini idare eden temel organdır. Baş kısmında yer alan beyin, vücudumuzun en karmaşık organıdır. Fizyoloj...
Beyin Ameliyatı Sonrası
Beyin Ameliyatı Sonrası
Beyin ameliyatı sonrası, Beyin ameliyatı olası trafik kazalarında, beyin damarlarının hasar görmesi ve beyinde oluşabilecek tümörde cerrahi müdahale g...
Düşme Sonucu Beyin Kanaması
Düşme Sonucu Beyin Kanaması
Düşme Sonucu Beyin Kanaması, önlem alınamayan düşerek sert bir zemine çarpma sonucunda, beyin arterindeki damarlarda oluşan zayıflamaya bağlı olarak b...
Bebeklerde Beyinde Kist
Bebeklerde Beyinde Kist
Bebeklerde beyinde kist; bu hastalık genelde anne karnında olmaktadır. Hamileliğin erken döneminde beyinde meydana gelen kistik genişlemedir. Bu kisti...
Beyinde Sıvı Birikmesi
Beyinde Sıvı Birikmesi
Beyinde sıvı birikmesi; Tıp dilindeki adıyla hidrosefali hastalığı beyin içerisinde ve etrafında olması gerekenden daha fazla sıvı birikme durumuna de...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Beyin Ödemi
4 Evre Beyin Tümörü
Beyinde Leke
Beyin Küçülmesi
Beyin Ameliyatı Sonrası Ödem
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Nisan - 2019